18.12.2018

Sophia Flörsch, Makao’daki kazasının detaylarını öğrendiğinde gözyaşlarına boğulmuşSophia Flörsch geçtiğimiz ay Makao GPsinde yaşadığı kazada başka insanların da zarar gördüğünü öğrendiğinde çok üzüldüğünü söylüyor.


Şimdi 18 yaşında olan yarış pilotu geçtiğimiz ay Makao GPsinde tüyler ürpertici bir kaza geçirmişti. Bu kaza sonucunda omurgasında çatlaklar meydana gelmiş ve hastanede yatmak zorunda kalmıştı. Kaza sonrası geçirdiği ameliyatlar olumlu sonuç verdi ve kazanın üstünden bir hafta geçtikten sonra taburcu edildi. Kazaya karışan pist görevlileri ve fotoğrafçılardan oluşan diğer dört kişi de zamanla taburcu edildiler.

Flörsch, Almanya’nın Motorsport-Magazin.com sitesiyle yaptığı özel röportajda dünyanın dört bir yanından izleyenlerin şahit olduğu korkutucu kazaya ilgili konuştu.

“Yüksek dozda ağrı kesici verildiği için kendime gelmem birkaç gün sürdü. Cuma gününe kadar ki bu kazadan 5 gün sonrası oluyor, kazanın videosunu izlemedim.”

“Başta diğer insanların da kazaya karıştığını bilmiyordum. Akşam saatlerinde babam bana kazaya karışan herkesin hayatta olduğunu söylediğinde öğrendim. Gözyaşlarına boğuldum. Sanırım diğer insanların başına kaza yüzünden çok kötü bir şey gelmiş bu benim için en kötü durum olurdu.”

Flörsch şimdi Almanya’daki evinde dinleniyor ve ailesiyle birlikte Noel’i geçirmeyi bekliyor. Yarış kariyeri 2019’da Van Amersfoort Racing ile F3 Avrupa Şampiyonası yerine gelen Formula European Masters serisiyle devam edecek.

Yarış aracının koltuğuna geri dönmekle ilgili hastanede yatarken bile en ufak bir şüphesi olmadığını söylüyor: “Elbette ortada devam edip edemeyeceğim ve uzun vadeli planlarımın ne olacağıyla ilgili sorular vardı. Her zaman devam etme arzumu kesin bir şekilde belirttim ve kazanın moralimi bozmasına izin vermedim. Konuştuğum birçok insan bunu anlıyor. Yani son 13 senedir bu spordayım, bu benim hayatım ve F1’e ulaşmak istiyorum. Böyle bir kaza yüzünden bu hayalden vazgeçmek bana mantıklı gelmiyor.”

Diğer yarış serilerinin kış tatilinde olmasıyla birlikte Flörsch’ün korkunç kazası, pistten uçarak güvenlik çitlerine çarpmasının şiddeti sebebiyle sosyal medyada viral hale geldi. Formula 1 pilotları dahil birçok kişi o sağlığına kavuşurken destek mesajları gönderdi. Flörsch aldığı destek mesajlarının boyutuna inanamadığını söylüyor: “Kaza yerel saatle 15:30’da oldu ve bana telefonumu o akşam 20:30da verdiler. Whatsapp’ta yüzlerce mesaj vardı ve Instagram’da 38.000 yerine 155.000 takipçim olmuştu. “Ne oluyor?!” diye düşündüm. Benim kazayla ilgili tecrübem oldukça farklıydı.”

“O anda kazanın o kadar korkunç gözüktüğünü ve haberlerde öne çıkacağını düşünmüyordum. Bu durumda ne yapacağımı bilemedim çünkü kazayı izlememiştim. Neden okuldaki öğretmenlerimin bile bana yazdığını anlayamadım. “Kazayı nereden biliyorlar ki?” diye düşündüm. Hala daha dünyanın dört bir yanında yayınlanan haberleri okuyamadım çünkü çok fazlalar. Fernando Alonso gibi ünlü yarışçıların bana mesaj yazdıklarını ancak Cuma, Cumartesi ve Pazar günkü ameliyattan sonra fark edebildim.”

“Bu süreçte kazayı arkamda bıraktım çünkü bütün uzuvlarımı hareket ettirebildiğim ve iyileşmeye bu kadar çabuk başladığım için çok mutluyum. Doktorlar o gün milyonlarca koruyucu meleğim olduğunu söylüyorlar. Şubat sonu ya da Mart başında yarış aracına oturabilecek kadar sağlıklı olacağım konusunda çok iyimserler.”

Her zaman söylerim: “Büyükannem bana cennetten ufak bir destek verdi. Büyükannem beni koruyucu meleğim. Kartinge gittiğim zaman o bana hep çok tehlikeli olduğunu ve bu sporu yapmamam gerektiğini söylerdi. Ve şimdi oradan beni gözetiyor.”

Bu yazının orijinali 17 Aralık 2018 tarihinde Formulaspy.com adresinde yayınlanmıştır.

Bu çeviri kaynak gösterilse bile ArtemioFranchi.org dışında izinsiz yayınlanamaz.

Hiç yorum yok:

  ©Artemio Franchi. Template by Dicas Blogger.

TOPO