2.03.2024

Start Finish: 2024 Bahreyn GP "2023 Sezonu Kaldığı Yerden Devam Ediyor"


    Buraya son Formula 1 yarış yazısı yazmamın üzerinden 6 seneye yakın süre geçti. Bu yazıyı yazarken beklentim de esasında birilerinin okuması, aydınlanması ya da başka yerde bulamayacağı bilgileri bulması değil. Zaten artık hayatımızla tamamen bütünleşen sosyal medya sayesinde yarış öncesinde, sırasında ve sonrasında pilotların ve arabaların en küçük detaylara kadar bilgilerini alabiliyoruz. Bu yazıyı yazmaktaki amacım hem kaybettiğimi düşündüğüm yazma becerilerimi yeniden kazanmak hem de hafızamı tazelemek.

    2022 sezonuyla başlangıcını gördüğümüz, 2023 sezonunda da artık sinir bozucu bir hale gelen Red Bull - Max Verstappen dominasyonu kaldığı yerden devam ediyor. Esasen kimsenin de değişiklik olacağına dair bir inancı ya da beklentisi yoktu. Yalnızca Red Bull'un RB20 aracıyla, Mercedes'in deneyip başarısız olduğu sıfır yan-pod konseptine geçiş yapması ve Christian Horner'a yöneltilen suçlamaların takım içinde düzensizlik yaratıp yaratmayacağına dair soru işaretleri yarattı. Bu iki konunun Red Bull dominasyonunu tamamen bitirmese bile Ferrari ile Mercedes'in daha da yakınlaşarak rekabete katılmasına sebep olabileceği bir an da olsa akıllardan geçti. Geçen haftaki test seansları RB20'ye dair şüpheleri silerken, Horner mevzusunun çözümsüz kalması da henüz takım üzerinde bir etki yaratmamış gibi görünüyor.

    Sıralama turlarında pole pozisyonunu akıllıca bir taktikle eline alan Max Verstappen, yarışın da ilk turundan itibaren hala kalan 19 pilottan başka bir dünyada takıldığını gösterdi. Yarış bittiğinde takım arkadaşı Sergio Perez'in 22 saniye önünde olan ve en hızlı tur puanını da elinde tutan Verstappen, başına bir olay gelmedikçe 4. şampiyonluğunu da geçen sezonki kadar rahat kazanacağa benziyor.

10. tur itibariyle Verstappen'in açtığı fark.

    Sergio Perez de yarışa 5. sıradan başlasa da RB20 ile önündeki pilotları teker teker geçerek takım arkadaşının arkasında rahat sayılabilecek bir 2.lik kazandı. Carlos Sainz ile arasında 2.5 saniye tutarak podyumun ikinci basamağına yerleşen Perez bu sezon belki de 2023'ten daha rahat olabilir.

    Podyumun son basamağını kazanan, gelecek yıl yerine Lewis Hamilton'ın geçeceği Carlos Sainz ise ilk yarıştaki performansıyla gelecek sezon kendine koltuk bulmanın pek zor olmayacağının sinyallerini verdi diyebiliriz. 

    Biraz garip gelebilir ancak Mercedes, takımlarda Ferrari ile 2.lik için mücadele vermeye çalışacakken McLaren ile de 3. sıra için mücadele edecek gibi görünüyor. Aston Martin de aracını geliştirmeyi başarırsa McLaren'in yakasına yapışabilir.

    Diğer takımlar da üç aşağı beş yukarı 2023 sezonunda kaldıkları yerlerden devam ediyorlar. Alpine dışında kış arasını verimsiz geçiren bir takım olmamış gibi. Esteban Ocon yüzünden pek hoşlaşmadığım Fransız takımı ise kış arasını oldukça kötü geçirmiş. Testlerde de ortaya çıkmıştı ancak ilk yarışta bu doğrulanmış oldu. Bottas ve Sergeant'ın başına gelenler olmasaydı son sıraya demir atacaklardı.

    Yarışta DRS yardımıyla üst üste geçişler ve mücadeleler izlesek de bence hafızalara kazınacak tarzda bir an göremedik. Belki Sainz-Leclerc mücadelesi ilk yarışın hatrına yazılabilir.Yarıştan benim aklımda kalanlar şunlar oldu:

    Charles Leclerc'in 10. virajı 4-5 kez blokajla kaçırması. İzleyenler olarak telsiz konuşması gelene kadar Leclerc'in Bahreyn'de alkolü nereden bulup fazla kaçırdığını sorgulamamız ancak telsiz konuşmasını duyunca yine bir araç problemi yaşadığını anlamamız. Ön frenlerdeki ısı dengesizliği sebebiyle yarış boyunca fren yaptığında aracın sağ tarafa gittiğinden yakınıp durdu kadersiz arkadaşımız.

    Logan Sergeant'ın durduk yere pist dışına çıkıp bir dakikaya yakın orada bekleyip oyalanması. Daha sonra Williams aracında direksiyon problemi olduğu ve değiştirildiği açıklandı. 

    Startta iyi bir kalkış yapsa da Hulkenberg-Stroll kazasına ucundan karışarak geriye düşen Valtteri Bottas'ın bir de pitte lastik takılamaması sebebiyle 52 saniye süren pit stopu. Böyle şeyler hep bu 1980ler seks filmi aktörü imajıyla gezen Bottas'ı buluyor zaten.

    Yarışın son turlarında Ricciardo'ya yer vermesi istenen agresif Japon arkadaşımız Tsunoda'nın takıma trip yapıp bir de yarış bittikten sonra trafikte makas atan maganda gibi Ricciardo'nun önüne dalması (divebomb).

    Yanılmıyorsam tarihte ilk kez yarışa başlayan bütün araçların damalı bayrağı gördüğü bir sezonun ilk yarışını izlememiz. Bu kadar dayanıklı araçların olması yarışlardaki sürpriz faktörünü ortadan kaldıracağı için kaçınılmaz olarak seyir zevkini iyice azaltacaktır.

    Gelecek hafta Ramazan ayı başlangıcı dolayısıyla yine bir cumartesi günü Suudi Arabistan'dayız. Merak edenler varsa bu durumdan da bahsedelim. Ramazan ayı başlayacağı için Suudi Arabistan'da yarışın cumartesi günü yapılmasına karar verildi. Kurallar gereği iki yarış arasında en az 1 hafta olması gerektiğinden bu haftaki yarış da mecburen bugün yapıldı.

    Artık nasıl gerçekleşebilir en ufak bir fikrim yok ancak umuyorum ki daha heyecanlı, en azından 2. lik mücadelesine tanıklık edeceğimiz bir yarış olur.


Hiç yorum yok:

  ©Artemio Franchi. Template by Dicas Blogger.

TOPO