17.02.2017

Start Finish #2


Bu yazıda kısaca 2017 yılındaki kural ve araç değişikliklerini yazacağım.

- Bu yılki değişiklikler gövde ve tekerlerlere odaklanmış durumda.

- Araçları genişleterek bastırma kuvveti (downforce) ve yol tutuşunu (grip) arttırmayı hedeflemişler.

- 3-5 saniye civarı daha hızlı turlar göreceğimizi tahmin ediyorlar.

- Lastikler 245mm'den 305mm'ye genişletilse de jant boyutu aynı kalıyor (13 inç)

- Ön kanat 1.65m'den 1.80'e çıkartılıyor. Araç genişliği de 1.8m'den 2m'ye çıkartılmış.

- Arka kanat yüksekliği 950mm'den 800'e düşürülürken genişliği 50mm arttırılıp 1050mm yapılmış.

- Dağıtıcı (diffuser) 125mm'den 175mm'ye çıkartılmış.

- Araç kasası (bodywork) 1400mm'den tercihe göre 1400-1600mm aralığına genişletilebilir hale gelmiş.

- Araç ağırlığı 702kg'dan 722kg + lastikler olacak şekilde arttırılmış.

- Güç üniteleriyle ilgili yapılan bazı değişimler var. Kısaca sezon başına 1 milyon euro daha az maliyetli hale getirilmiş. Bir de açıkçası çok incelemediğim "değişim hakkı vs." gibi konular var. Onları takımlar düşünsün artık.

- Bundan böyle, bir yarışın başında yağmur yüzünden güvenlik aracı gerektiyse güvenlik aracı pite girdikten sonra araçlar başlangıç pozisyonlarına dönecek ve tekrar start alınacak.

- Gördüğüm en manasız kurallardan birine de esneklik getirilmiş. Sürücüler hala sezon boyu aynı kask tasarımını kullanmak zorunda olsalar da seçecekleri bir yarışta özel tasarım kask takabilecekler. Eğer sezon içinde takım değiştirirlerse kask tasarımı değiştirmelerine izin verilecek.

Yeni öğrendiğim bir bilgiyle bitireyim. B Araç: Bazı takımların Melbourne'deki sezon açılışında kullanacakları araçtan hariç, Barcelona GP'de piste sürecekleri ve Melbourne sonrası ciddi değişimler yapacakları araçlara verilen isimmiş. Takımlar Avrupa kıtasında olduğundan lojistik açıdan yeni parçaların Melbourne'e götürülüp orada denenmesinin pahalı ve zor olduğu, bu yüzden Barcelona'daki yarışın beklendiği yazılmış. Bu yeni olan bir şey değilmiş ben yeni öğrenmiş bulundum. İlla ikinci yarışta da olacak bir şey değil. Misal 2015 sezonunda Force India, 8 yarış VJM08 isimli aracı kullandıktan sonra 9. yarıştan itibaren VJM08B isimli aracı kullanmış.Hiç yorum yok:

  ©Artemio Franchi. Template by Dicas Blogger.

TOPO